Reklama

Król głupszy od królowej

Król głupszy od królowej

15.10.2012
Czyta się kilka minut
Bogdan de Barbaro, psychiatra: Pióro, którym pisze się przemoc, może mieć różną grubość. Atrament bywa sekretny, niewidoczny gołym okiem. Przemocą może być też milczenie, nieobecność lub powiedzenie „rób, co uważasz”.
Fot. Elżbieta Lempp
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Co ma zrobić osoba, która jest ofiarą przemocy, żeby przestać nią być?
 

BOGDAN DE BARBARO, kierownik Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ: Zauważyć, że jest ofiarą i że tak nie musi być. A potem znaleźć w sobie odwagę powiedzenia „basta”.

Do tego momentu ofiara dochodzi latami, jeśli w ogóle.

Człowiek żyje ze swoim cierpieniem i prawdopodobnie nie rozumie go w ten sposób. Definiuje je w kategoriach bezradności i troski o dzieci. Albo myśli: „Nie mogę nic zrobić z tą sprawą, bo on mnie zabije”. Lub: „Owszem, on mnie czasem bije, ale przecież czasem bywa taki dobry”.

Czyli klasyczny cykl przemocy: po biciu następuje „miesiąc miodowy”, tyran jest do rany przyłóż, po czym wraca do rytualnych „egzekucji”.

Kiedyś do mojego gabinetu...

12634

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]