Reklama

Wszyscy jesteśmy zakładnikami

Wszyscy jesteśmy zakładnikami

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Tragiczne wypadki w domu kultury na moskiewskiej Dubrowce, które rok temu z zapartym tchem śledził cały świat, dziś pokrywa nie tylko kurz ludzkiej niepamięci, ale także - równomiernie rozprowadzana - warstwa urzędowo zatwierdzonych mitów. Mity służą jasno określonemu celowi: wzmocnieniu władzy.
-

---ramka 317204|strona|1---Kiedy dziś oglądam w rosyjskiej telewizji relację z oficjalnych uroczystości ku czci ofiar zamachu terrorystycznego na Dubrowce, nie mogę uwolnić się od wrażenia, że władze zorganizowały je dla siebie. Dla uspokojenia sumienia i dla wygładzenia niewygodnych fałd społecznej pamięci - jeśli jeszcze gdzieś ocalały jej enklawy, nietknięte propagandą.

Josif Kobzon, znany piosenkarz i deputowany do Dumy, w tamte październikowe dni próbował prowadzić negocjacje z czeczeńskimi terrorystami i walczył o uwolnienie zakładników. Dziś, podczas rocznicowego apelu niepamięci, zaśpiewał pieśń, w której patetycznie podkreśla się męstwo żołnierzy specnazu i troskę prezydenta. Prezydent Putin przybywa na Dubrowkę dopiero wieczorem (w ciągu dnia otwierał rosyjską bazę wojskową w Kirgizji), kiedy już nie słychać fałszywych dźwięków okolicznościowych...

7192

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]