Reklama

Wśród półek z cierpieniem

Wśród półek z cierpieniem

29.04.2008
Czyta się kilka minut
Uproszczona procedura przekazywania jednego procenta podatków zwiększy wpływy organizacji pożytku publicznego. Nie skróci jednak listy nieporozumień i pretensji, o jakich mówi się w tym środowisku.
Janusz Świtaj na wózku otrzymanym od Fundacji "Mimo Wszystko". Jastrzębie, kwiecień 2008 r. / fot . Grzegorz Celejewski / Agencja GazeTa
M

Można nawet przyjąć tezę, że zgoda co do jednego procenta kończy się na następującej konstatacji: dobrze, że jest. Dzięki niemu część organizacji co roku otrzymuje wsparcie finansowe. Zazwyczaj są to kwoty niewielkie, zdarza się jednak i tak, że odpisy składają się na 10 proc. budżetu danej organizacji.

Spory wokół 1 procenta nie są nowe. Już w 2004 r., kiedy wchodziła w życie ustawa umożliwiająca odpis, pojawiały się głosy ostrzegające przed traktowaniem go jako panaceum na wszystkie dolegliwości skostniałego systemu polskiej opieki społecznej. Taki gest ze strony państwa może być traktowany jako dowód zrozumienia dla roli społeczeństwa obywatelskiego, równie dobrze można jednak interpretować go jako przyznanie się do słabości urzędników, którzy nie potrafią sprawnie pomagać sektorowi pozarządowemu.

Część działaczy trzeciego sektora...

9323

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]