Reklama

Wśród książek

Wśród książek

16.02.2003
Czyta się kilka minut
E

Ewa Bieńkowska: PISARZ I LOS. O TWÓRCZOŚCI GUSTAWA HERLINGA-GRUDZIŃSKIEGO -„Czytanie Herlinga na różne sposoby, również w małych dawkach, układanie mozaiki fragmentów ma dość niesamowitą właściwość - zauważa autorka pod koniec książki. - Na cokolwiek padnie nasz wzrok, jakąkolwiek stronicę otworzy przed nami prawo przypadku, zawsze trzymamy go całego. Trzymamy - złe słowo. Przebłyskuje nam cały - bo nie da się schwycić, zdefiniować. Jego »żelazna« konsekwencja naprowadza na sprzeczności, które są bogactwem każdego pisarza. U niego przybierają charakter czegoś, na co nie całkiem przyzwala sobie świadomie, czego wolałby uniknąć. W imię jasności i jednoznaczności, jakich od siebie wymaga, gdy porusza się poza literacką fikcją”.

Tymczasem uważna lektura „Dziennika” i nowel Herlinga ujawnia coraz więcej miejsc i problemów niejednoznacznych, niejasnych, nierozstrzygniętych.

...

8376

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]