Reklama

Woodstock za płotem

Woodstock za płotem

27.06.2016
Czyta się kilka minut
Komendant lubuskiej policji uznał, że odbywający się za trzy tygodnie Festiwal Woodstock jest imprezą podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że po 21 latach pojawią się płot i bramki wejściowe.
R

Robert Paluch, wicewojewoda lubuski: – Widzimy, co się dzieje w Europie, i nie możemy udawać, że problem nas nie dotyczy. Woodstock odbywa się blisko granicy. Chcemy tylko, żeby woodstockowicze i mieszkańcy Kostrzyna czuli się bezpieczni. Rozumiem, że dodatkowe obwarowania to pewne wyrzeczenia i trudności dla organizatora, ale bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Jerzy Owsiak: – Można straszyć ludzi terrorystami, można przewidywać najgorsze sytuacje, które dzieją się wokół nas i których my nie bagatelizujemy. Ogrodziliśmy ogromny teren całego Przystanku. Stworzyliśmy 14 wielkich bram, powiększyliśmy Pokojowy Patrol. Poszerzyliśmy strefy wolne od procentów, w tym o miejsca bezpośrednio pod Dużą i Małą Sceną.

Kto był na Woodstocku, ten wie, że jedynym ogrodzeniem, jakie widzieli uczestnicy, była biało-czerwona taśma okalająca scenę kilka godzin dziennie, na czas prób muzyków. Nie było dotąd bramek wejściowych, nadzwyczajnej kontroli uczestników itd. A mimo to, a może właśnie dzięki temu, było bezpiecznie.

Jerzy Owsiak w emocjonalnym wpisie na Facebooku pyta retorycznie: „Czy coś aż tak bardzo zmieniło się w ciągu niecałego roku, od Przystanku Woodstock 2015?”. Otóż odpowiedź brzmi: tak, zmieniło się dużo. 32 ofiary zamachów w Brukseli, 50 w Orlando, 130 w Paryżu. Niemal codziennie ginie kilka osób w zamachach terrorystycznych. Świat się chwieje i reakcja służb bezpieczeństwa jest w pełni uzasadniona.

Bramki na festiwalu będą jednak – jak można się spodziewać – wyłącznie prowizorycznym i złudnym środkiem dającym poczucie bezpieczeństwa. Statystyki stoją po stronie organizatorów imprezy: mimo pojedynczych przypadków, dotychczas nie wydarzyło się nic, co mogłoby budzić niepokój. Pewne jest jedno: żyjemy w świecie, w którym górę bierze strach, a festiwal, który od lat odbywa się pod hasłem „miłość, przyjaźń, muzyka”, przez zaostrzone środki bezpieczeństwa straci swój pokojowy charakter. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]