Reklama

Wolność przede wszystkim

Wolność przede wszystkim

09.01.2006
Czyta się kilka minut
Szwedzi są niesłychanie dumni, że cenzurę zniesiono już w 1776 r. mocą ustawy konstytucyjnej. Wprawdzie wprowadzano ją potem wielokrotnie - w okresie powrotu absolutyzmu pod koniec XVIII w. czy podczas II wojny światowej - ale by to uczynić na dobre, trzeba albo zmienić, albo złamać konstytucję.
D

Dzisiejsze prawo zabrania też cenzury prewencyjnej. Były nawet przypadki skazania dyrektora szkoły, który żądał wstępnej lektury wydawanej przez uczniów gazetki.

Wiele znieść ze strony prasy

Można oczywiście zaskarżyć zawartość pisma post factum. Cały proces opisany jest w konstytucji - to wyjątkowa sytuacja: ochrona wszelkich medialnych przekazów jest w całości zapisana w ustawie konstytucyjnej. Dzięki temu bardzo trudno tę ochronę zmienić czy znieść. Tylko zniesławione jednostki mają prawo same skarżyć prasę. We wszystkich innych przypadkach prawo oskarżenia posiada wyłącznie specjalny prokurator, tzw. justitiekansler. Co oznacza, że żadna partia, instytucja czy grupa społeczna nie może zaskarżyć gazety, jeśli justitiekansler nie uzna tego za konieczne. Funkcjonuje też specjalny sąd - jedyny przypadek w szwedzkim...

7940

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]