Reklama

"Wolność jest w czynie, nie w ucieczce myśli"

"Wolność jest w czynie, nie w ucieczce myśli"

30.10.2005
Czyta się kilka minut
W żadnym przemówieniu z czasów wojny Pius XII nie wymienił nawet słowa Żyd. I niezależnie od tego, co zrobił, wiadomo też, czego nie zrobił. Nie padło z jego ust ani jedno słowo obrony wobec tych, których nazywamy dziś starszymi braćmi w wierze.
Od lewej: ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel, Tadeusz Sobolewski, Gerhard Gnauck i Marek Zając
M

MAREK ZAJĄC: - Czy gdyby ks. Henri Kremer - w przekonaniu, że uratuje współbraci z Dachau i rodzinę z Luksemburga - napisał dokument, którego domagali się od niego naziści, zasługiwałby na miano Judasza?

KS. ROMUALD JAKUB WEKSLER-WASZKINEL: - Biorąc pod uwagę, jak pokazano w filmie ks. Kremera, pod żadnym pozorem nie napisałby takiego dokumentu. Gdy oglądałem, jak rozmawia z SS-manem, cały czas miałem przed oczyma rozmowy, które większość księży - włącznie ze mną - toczyło za czasów komunizmu, choć oczywiście nie w tak dramatycznym kontekście. Zdawaliśmy sobie wtedy sprawę, że zdrada jest po prostu zdradą. Skutkiem podpisania czegokolwiek byłoby spełnienie zamiarów władzy. Gdyby ks. Kremer napisał pochlebny dla nazistów dokument, i tak nie wypuszczono by księży z Dachau, a Hitler z pewnością uczyniłby wszystko, co zaplanował wobec tych,...

22337

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]