Reklama

Wołanie na korcie. Bohdan Tomaszewski (1921–2015)

Wołanie na korcie. Bohdan Tomaszewski (1921–2015)

03.03.2015
Czyta się kilka minut
Podstawowa lekcja Tomaszewskiego dotyczyła porażki. Jeśli przegrałeś, to także wygrałeś; wygrałeś radość przeciwnika i własny szacunek dla niego.
Podczas meczu tenisowego Pucharu Davisa Polska–Wielka Brytania, Warszawa, maj 1947 r. Fot. PAP
W

W tym przypadku trzeba zacząć od wymowy, wiadomo. Od lekkiej chrapliwości czy ciut niepewnego „r”, które od razu ustawiały ten głos na pograniczu swojskości i światowej elegancji. Zdawało się, że niektóre słowa – lekko drżące, wpadające w rezonans, jeszcze zanim zostały do końca przez niego wypowiedziane – należały do jakiegoś nowego esperanto, w którym łączą się dźwięki polszczyzny, angielszczyzny, francuszczyzny; polski zdawał się przez to bogatszy, obszerniejszy, wpuszczony w pudło rezonansowe.

Liczyły się też chwile ciszy, równie ważne w jego komentowaniu, co przerwy w partyturze. Najlepiej wychodziły podczas meczów tenisa, sportu królewskiego. Czas spotkania falował, to wzmagał, to zwalniał swoje przemijanie, z radia sączył się eteryczny likier, trwanie skupione do granic; to tam, w tym niewielkim prostokącie dwadzieścia cztery metry na osiem, działo się całe życie,...

10652

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]