Wolałabym nie

PATRYCJA PUSTKOWIAK, pisarka: W Polsce wciąż panuje mentalny feudalizm – każdy chciałby uchodzić za szlachtę i mieć swego chłopa do bicia. Pedała, ciapatego, babę... Nikt nie chce być równy, każdy...

Reklama

Ładowanie...

Wolałabym nie

09.07.2018
Czyta się kilka minut
PATRYCJA PUSTKOWIAK, pisarka: W Polsce wciąż panuje mentalny feudalizm – każdy chciałby uchodzić za szlachtę i mieć swego chłopa do bicia. Pedała, ciapatego, babę... Nikt nie chce być równy, każdy chce być równiejszy.
RENATA SZCZEPANIK / MAT. PRASOWE
M

MICHAŁ SOWIŃSKI: Dlaczego piszesz wyłącznie o kobietach?

PATRYCJA PUSTKOWIAK : Może dlatego, że przez lata kobiety były raczej opowiadane, niż same opowiadały i teraz trzeba nadrobić stracony czas? Sama nie wiem. Może „amerykańscy naukowcy” już kiedyś znaleźli prawdziwy powód takiego pisania? Sprawdzę potem.

Kobietom jest trudniej przebić się w przestrzeni kultury?

Mnie akurat było łatwo. „Nocne zwierzęta”, mój debiut, okazał się sukcesem artystycznym, a nawet bestsellerem. Dopiero po czasie odkryłam dlaczego – po prostu wszyscy myśleli, że to autobiograficzna opowieść o tym, jak chlałam, ćpałam i przetrwałam. A teraz, gdy w „Maszkaronie” wyznaję, że jestem strasznie brzydka, więcej osób podchodzi do tego ze zdrowym sceptycyzmem. Lepiej późno niż wcale.

Nie odpowiadasz na moje pytanie.

To moja specjalność. Kobietom trudniej...

17518

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]