Reklama

Ładowanie...

Wokół chipów będzie się toczyć jeden z głównych konfliktów roku 2023

z Tokio
23.12.2022
Czyta się kilka minut
Są w smartfonach, komputerach, broni i technologiach sztucznej inteligencji – świat nie mógłby już bez nich funkcjonować. Nadchodzący rok upłynie pod znakiem wojny o chipy.
Fabryka TSMC w Nankinie, prowincja Jiangsu. Chiny, 10 sierpnia 2022 r. Fot. FUTURE PUBLISHING / GETTY IMAGES
J

Jeśli ten sam człowiek spotyka się – i to w krótkim odstępie czasu – z przywódcami Chin oraz Stanów Zjednoczonych, chociaż oficjalnie nie pełni żadnych funkcji publicznych, to znaczy, że jest kimś wyjątkowym. Chodzi o Morrisa Changa, lat 91, twórcę i byłego szefa TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) – tajwańskiego producenta chipów, czyli miniaturowych układów scalonych.

Chiński prezydent Xi Jinping znalazł czas na osobistą rozmowę z Changiem podczas listopadowego szczytu państw APEC w Bangkoku – choć zwykle Pekin albo ignoruje, albo zastrasza obecną administrację Tajwanu. Z kolei Joe Biden osobiście pofatygował się na początku grudnia do Arizony, gdzie TSMC rozpoczyna budowę swoich fabryk. Projekt ten opiewa na kwotę 40 mld dolarów, co stanowi jedną z większych inwestycji zagranicznych w historii USA.

Największe osiągnięcie inżynierii

Geniusz...

20677

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]