Reklama

Wojskowy Ład

Wojskowy Ład

07.03.2022
Czyta się kilka minut
Jaką armię mielibyśmy budować za 3 proc. PKB rocznie? Ostatnie decyzje o zakupie nowoczesnych myśliwców i czołgów zdaniem wielu ekspertów świadczą o tym, że politycy nie słuchają sztabowców, którzy sygnalizują inne problemy.
N

Nakłady na obronność w wysokości aż 3 proc. PKB, zmiany prawa poprawiające funkcjonowanie armii i jej zdolności operacyjne – to w skrócie cele ustawy o obronie ojczyzny, którą tuż po wybuchu wojny w Ukrainie zaprezentował PiS (projekt przygotowano kilka miesięcy wcześniej, ale nie trafił pod obrady).

Władze oczekują bezwarunkowego poparcia dla projektu, wskazując słusznie na zagrożenie na wschodzie. Istnieje jednak ryzyko, że owocem ekspresowych prac nad ustawą integrującą 14 innych aktów prawnych i decydującą o przeznaczeniu ok. 63 mld zł rocznie będzie kolejny prawny potworek. Prawnicy już sygnalizują liczne naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych, które będą efektem uchwalenia nowej ustawy. Poza tym wciąż nie do końca wiemy, jaką armię mielibyśmy budować za 3 proc. PKB rocznie. Ostatnie decyzje o zakupie nowoczesnych myśliwców F-35 i czołgów Abrams zdaniem wielu ekspertów do spraw wojskowości świadczą o tym, że politycy nie słuchają sztabowców, którzy sygnalizują inne problemy, m.in. zapaść polskiej obrony przeciwlotniczej i marynarki. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]