Reklama

Wojna plakatowa

Wojna plakatowa

16.03.2010
Czyta się kilka minut
Niedawno w Poznaniu szokował przechodniów ogromny billboard z wizerunkiem Hitlera i przypomnieniem, że to on w 1943 r. zliberalizował w Polsce prawo aborcyjne (w Niemczech przerywanie ciąży było zabronione pod sankcją karną, do kary śmierci włącznie). Teraz w Łodzi pojawiły się plakaty informujące o finansowych awantażach dokonywania aborcji w Anglii - u dołu plakatu napisano: "za wszystko inne zapłacisz mniej niż w podziemiu aborcyjnym w Polsce". Z plakatu smutno spogląda młoda kobieta w bieliźnie, z napisem na brzuchu: "my choice" (mój wybór).
W

Wojny billboardowo-plakatowe nie są niczym nowym - nie byłoby warto się nimi zajmować, gdyby nie realny problem "podziemia aborcyjnego". Ustalenie liczby kobiet korzystających z nielegalnych usług (według jednych są to setki tysięcy, według innych kilkanaście tysięcy rocznie) jest ważne, ale nie najistotniejsze. Dziś nikt uczciwy nie neguje szkodliwości aborcji, nikt też nie twierdzi, że to tylko drobny zabieg. Zwolennicy liberalizacji prawa w tej materii uznają przerwanie ciąży za zło, ale niekiedy zło konieczne. Dlatego - powiadają - kobietom zdeterminowanym należy stworzyć możliwie bezpieczne warunki. Zepchnięcie niezgodnych z prawem zabiegów do szarej strefy niesie zagrożenie dla ich zdrowia i życia. A takie sytuacje są i póki będą, coś trzeba z nimi zrobić.

Spór o człowieczeństwo, toczony między zwolennikami średniowiecznego poglądu o uczłowieczeniu...

1733

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]