Reklama

Wojna o symbol

Wojna o symbol

01.06.2010
Czyta się kilka minut
Pomysł zakazu noszenia burek przestał być ksenofobiczną fantazją i wszedł do głównego nurtu europejskiej polityki.
L

Los trzydziestu kobiet - bo tyle muzułmanek mieszkających w Belgii ma zakrywać twarz (dane za BBC) - zdołał na moment zjednoczyć belgijskich posłów, skłóconych w każdej innej sprawie i chronicznie niezdolnych do powołania stabilnego rządu. 30 kwietnia parlament w Brukseli jednomyślnie uchwalił zakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych. To pierwsza w Europie legislacja skierowana przeciw kobietom noszącym - bądź też, jak twierdzą pomysłodawcy, w interesie kobiet zmuszanym do noszenia - burki (okrycia szczelnie zakrywającego ciało od czubka głowy po stopy, z prześwitem na oczy) lub nikabu (zasłony na twarzy).

Europa przeciw burkom

W ślady Belgii idzie Francja: tamtejszy rząd przyjął już projekt ustawy, w lipcu ma go ratyfikować parlament. Osoby zakrywające twarz w miejscach publicznych - na ulicach, w komunikacji...

8936

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]