Reklama

Wojna nowego typu

Wojna nowego typu

Z Waszyngtonu
30.03.2003
Czyta się kilka minut
Nie jest zaskoczeniem, że reporterzy towarzyszący jednostkom koalicyjnym w Iraku frustrują się tym, że nie są w stanie zrozumieć, co się dzieje na tej wojnie. Komentatorzy w studiach telewizyjnych i redakcjach są również zdezorientowani, podobnie jak większość ekspertów wojskowych. Wszyscy spodziewali się klasycznej wojny z nalotami lotniczymi i natarciem, poprzedzonym zrzuceniem tysięcy rakiet.
T

Tymczasem to, co dzieje się w Iraku, to zupełnie inny rodzaj wojny. Owszem, trwają bombardowania wielu celów w Bagdadzie. Owszem, amerykańskie i brytyjskie jednostki marines szybko zdobyły irackie okno na świat - port w Um Kasr i półwysep Al-Fau - podążając w kierunku Basry, podczas gdy główna ofensywa szybko posuwała się w stronę Bagdadu. Najważniejszą jednak częścią tej wojny są jak dotąd nie naloty ani ofensywa lądowa, lecz wysoce ryzykowna kampania w wojnie psychologicznej, której ambitnym celem jest nakłonienie irackich wojsk - łącznie z Gwardią Republikańską - do porzucenia obrony reżimu Husajna i nie stawiania oporu oddziałom amerykańskim i brytyjskim. Ten cel wykracza poza dotychczasowe doświadczenia wojen psychologicznych, w których najmniejsze zniechęcenie wroga do walki uznawano już za wielki sukces.

Jak dotąd wszystko idzie pomyślnie, ale jednostki...

3199

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]