Reklama

Ładowanie...

Bolanda rządzi w Babilonie

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Codzienne patrole, pogonie za przestępcami, zaopatrywanie w wodę okolicznych wsi, niszczenie odebranego uzbrojenia, oczekiwanie na utrudniony kontakt z najbliższymi i pierwsze doświadczenia w kontaktach z Irakijczykami... Dla dwóch i pół tysiąca polskich żołnierzy w “naszej" strefie w Iraku zaczęła się codzienność.
P

Przynajmniej w jednym kwatery żołnierzy 10. Batalionu Zmechanizowanego ze Świętoszowa - dziś stacjonujących w bazie Babilon, niedaleko irackiego miasta Al-Hilla - mogą wydawać się znajome: batalion zamieszkuje splądrowany pałac Saddama Husajna, który zdradza znane niedoróbki budownictwa socjalistycznego. Cała ta budowla, choć okraszona elementami orientalnymi, przypomina bardziej rezydencję pierwszego sekretarza partii niż seraj wschodniego władcy. Mieszkając po kilkunastu w jednej sali czy dawnej łazience satrapy, przypominamy bardziej rebelianckie wojsko po zdobyciu siedziby tyrana. Ale to nie my go obaliliśmy, lecz Amerykanie, którzy teraz przychodzą tu z aparatami, by fotografować resztki dekoracji i widoki na ruiny Babilonu.

Tutaj, w obozie wokół ruin starożytnego miasta - mocno “poprawionym" architektonicznie przez Husajna - znajduje się centrum strefy...

15603

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]