Reklama

Raport z przyszłości

Raport z przyszłości

03.03.2020
Czyta się kilka minut
Premiera nowego wydania „Tygodnik Powszechny - Historia”. „Raport z przyszłości” powstał z okazji 75-lecia naszego pisma. Zredagowaliśmy je z perspektywy stulecia „Tygodnika” w roku 2045. Jak będzie wyglądał wtedy świat? Weź, czytaj!
„Raport z przyszłości” - nowe wydanie „Tygodnika Powszechnego - Historia”
W

Wehikułem czasu – w obie strony

Historia nie chce być nauczycielka życia, albo to my jesteśmy tępym gatunkiem – nie łudzimy się, że znajomość przeszłości powstrzymuje nas przed decyzjami niosącymi fatalne skutki. Właśnie widma przyszłości niepokoją nas dzisiaj najbardziej.
To wydanie „Tygodnika Powszechnego – Historia” powstało z okazji 75-lecia naszego pisma. Zredagowaliśmy je jednak z perspektywy stulecia „Tygodnika” w roku 2045. Wyruszyliśmy w przyszłość, by zbadać, co wyrosło z dzisiejszych procesów politycznych, demograficznych, klimatycznych, kulturowych czy religijnych.

Kup e-wydanie

„Raport z przyszłości” - nowe wydanie „Tygodnika Powszechnego - Historia”
„Raport z przyszłości” - nowe wydanie „Tygodnika Powszechnego - Historia”

Doświadczyliśmy przekleństwa nieśmiertelności. Skosztowaliśmy świerszcza w chili i przyglądaliśmy się uprawom w agrowieży. Przywieźliśmy relacje z otwarcia III Soboru Watykańskiego. Ujrzeliśmy świat, w którym przynależność religijna stała się istotniejsza od państwowej.

Budowaliśmy nowe wersje siebie w rzeczywistościach wirtualnych. Przechadzaliśmy się po Puszczy Białowieskiej, w której młode żubry są celem polowań pytonów. Przejęliśmy kontrole nad umysłem (na razie) kota. „Życie zrobiło milowy krok, kiedy wyszło z oceanu na ląd, ale te pierwsze ryby, które wspięły się na ląd, nie były już rybami. Podobnie ludzie przestaną być ludźmi, gdy naprawdę wkroczą w kosmos i uwolnią się od Ziemi. (...) Kiedy pomyślicie o wylocie w przestrzeń kosmiczną bez oglądania się za siebie, zastanówcie się, proszę, co robicie. Cena, jaką będziecie musieli zapłacić, jest dużo wyższa, niż sobie wyobrażacie” – czytamy w „Końcu śmierci”, finałowej części trylogii science fiction autorstwa Cixina Liu.

„Raport z przyszłości” - nowe wydanie „Tygodnika Powszechnego - Historia”
„Raport z przyszłości” - nowe wydanie „Tygodnika Powszechnego - Historia”

Czy rzeczywiście kiedyś będzie nam spędzało sen z oczu pytanie o tożsamość Ziemianina rozpuszczającą się w otchłaniach Galaktyki? Niewykluczone. Jak dowodzi w jednym z artykułów tego numeru „TP Historia” Wojciech Brzeziński, w najbliższych dziesięcioleciach postawimy na drodze do gwiazd niejeden milowy krok. Dowiemy się też, czy w naszym zasięgu istnieje pozaziemskie życie. Tylko czy – zakładając, ze kosmici istnieją i mogliby przyjrzeć się Ziemi – nie stwierdziliby oni przypadkiem, że (znowu Cixin Liu) nasza cywilizacja niszczy wszystkie formy życia na planecie oprócz ludzi? Czy zdążymy dokądkolwiek stąd wyruszyć, zanim nastąpi globalna katastrofa?

„Raport z przyszłości” - nowe wydanie „Tygodnika Powszechnego - Historia”
„Raport z przyszłości” - nowe wydanie „Tygodnika Powszechnego - Historia”

Przypomnieliśmy również „Tygodnikowych” autorów z lat minionych – Turowicza, Tischnera, Lema czy Dukaja – którzy opublikowali na tych łamach niejedno proroctwo. Przybliżamy też historyczne redakcyjne osobowości: zaglądając do kalendarza Jerzego Turowicza czy podsłuchując rozmowę Jacka Woźniakowskiego z Krzysztofem Kozłowskim w KUL-owskiej stołówce. „Widziana z Księżyca Ziemia przedstawia się jako ojczyzna ludzi. Ale to, żeby stała się ona naprawdę ojczyzną dla każdego z ludzi, jest tu, na Ziemi, naszym największym zadaniem” – wskazuje w jednym z przypomnianych tu tekstów Jerzy Turowicz. A Tischner dodaje: „Istotne jest to, by ponad cieniem unosiło się przekonanie, że wszelkie zło jest nam dane po to, abyśmy je umieli dobrem przezwyciężać”. Cóż, wolelibyśmy, by problemy przyszłości były takie jak w komiksie Bartosza Minkiewicza (zapraszamy do wydania).

Sto lat!

„Tygodnik Powszechny”

Wśród autorów między innymi: Jacek Dukaj, Wojciech Jagielski, Andrzej Chwalba, Stanisław Lem, Marek Rabij, Rafał Woś, Monika Ochędowska, Łukasz Lamża, Zuzanna Lamża, Marcin Żyła, Michał Książek, Wojciech Brzeziński, Marcin Napiórkowski, Michał Kuźmiński, Edward Augustyn i Piotr Sikora oraz ks. Jacek Prusak SJ.

„Raport z przyszłości” - nowe wydanie „Tygodnika Powszechnego - Historia”
„Raport z przyszłości” - nowe wydanie „Tygodnika Powszechnego - Historia”

Spis treści

Proroctwa

Jerzy Turowicz
Stanisław Lem
Jacek Dukaj
ks. Józef Tischner

Świat

Wojciech Jagielski - Plac Trafalgaru
Marek Rabij - Nie miłuje się dozorców
Z prof. Andrzejem Chwalbą rozmawia Marcin Żyła - Jeszcze więcej dziejów

Człowiek i przyroda

Łukasz Lamża - Ostatni niesmiertelny
Łukasz Kwiatek - Zniewolone dusze
Michał Książek - Czyńcie sobie ziemię poddaną
Wojciech Brzeziński - Czy ktoś tam jest?

Kultura

Marcin Napiórkowski - Powrót do przyszłości
Monika Ochędowska, Patryk Stanik - Scaleni z awatarami
Bartłomiej Jurecki - Redyk 2019
Michał Kuźmiński - Było dobre
Mirosław Pieślak - Władysławowo 2019
Marek Rabij - Lepsze to wróg dobrego

Wiara

Z Massimo Faggiolim rozmawia Edward Augustyn - Trzeci Sobór Watykański
Piotr Sikora - Dziennik Teologiczny A.D. 2045

Różności

Zuzanna Lamża - Tajemnice kapsuł czasu
Rafał Woś - Robotowe podatki przyszłości
Bartosz Kabała - Genetyczny wyścig zbrojeń
Monika Ochędowska - W lesie nieprzeczytanych książek
Michał Kuźmiński - Ziarno na przyszłość
Ks. Jacek Prusak SJ - Wielka cisza

Redakcja Maciej Müller
Współpraca Michał Okoński
Projekt graficzny Marek Zalejski
Fotoedycja Grażyna Makara, Edward Augustyn
TP Typografia Marta Bogucka, Andrzej Leśniak, Artur Strzelecki, współpraca Zuzanna Kardyś
Korekta Grzegorz Bogdał, Sylwia Frołow, Maciej Szklarczyk
Opieka wydawnicza Maja Kuczmińska, Anna Pietrzykowska, współpraca Anna Dziurdzikowska, Marta Filipiuk-Michniewicz
Wydawca Tygodnik Powszechny sp. z o.o.
Prezes zarządu Jacek Ślusarczyk
Adres wydawcy i redakcji 31-007 Kraków, ul. Wiślna 12, tel. 12-422-25-18, redakcja@tygodnik.com.pl
E-wydanie: kup w sklepie Woblink

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]