Reklama

Ładowanie...

Wojciech Jagielski: jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc świata

Wojciech Jagielski: jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc świata

26.02.2019
Czyta się kilka minut
W indyjskim Kaszmirze i irańskim Beludżystanie dochodzi do zamachów terrorystycznych, o których organizację oba państwa oskarżają pakistański wywiad. Właśnie doszło do indyjskiego odwetu. Co to znaczy, co ma wspólnego z konfliktem bliskowschodnim - i z Polską?
Demonstracja upamiętniająca indyjskich żołnierzy zabitych w Kaszmirze, Ćennai, 18 lutego 2019 / fot. ARUN SANKAR / AFP / East News
Demonstracja upamiętniająca indyjskich żołnierzy zabitych w Kaszmirze, Ćennai, 18 lutego 2019 / fot. ARUN SANKAR / AFP / East News

Posłuchaj

I

Indie i Iran oskarżają pakistański wywiad wojskowy ISI, że sterowane przezeń organizacje terrorystyczne dokonały w połowie lutego dwóch samobójczych zamachów bombowych. W indyjskiej części Kaszmiru zginęło ponad 40 indyjskich żołnierzy. W irańskim Beludżystanie dzień wcześniej (w Warszawie trwała wtedy konferencja bliskowschodnia, poświęcona relacjom Iranu z innymi krajami Bliskiego Wschodu) zginęło prawie trzydziestu strażników rewolucji. Do zamachów przyznały się ugrupowania zbrojne, mające swoje kryjówki na pakistańskim terytorium; Armia Mahometa – w Kaszmirze i Armia Sprawiedliwości – w irańskim Beludżystanie. Teheran i Delhi oskarżyły rząd w Islamabadzie o wspieranie terroryzmu.

W odwecie indyjskie wojsko zbombardowało pakistański Kaszmir. Hindusi mówią, że zabili prawie pół tysiąca kaszmirskich partyzantów. Pakistańczycy - że to wszystko nieprawda. Indie i Pakistan dysponują bronią atomową i przy okazji kolejnych konfliktów granicznych istnieje obawa, że któraś ze stron może nie wytrzymać nerwowo.

Kaszmir jest pozornie odległy od ogarniętego konfliktami zbrojnymi Bliskiego Wschodu i nie wydaje się częścią bliskowschodniej układanki. Ale okazuje się, że może z nią być bezpośrednio związany. Nie po raz pierwszy.

O przyczynach i możliwych skutkach eskalacji napięcia w regionie - oraz o tym, jak uwikłała się w to Polska - opowiada Wojciech Jagielski - jeden z najwybitniejszych europejskich reporterów, pisarz i były korespondent wojenny, który w serwisie TygodnikPowszechny.pl dwa razy w tygodniu pisze o tych częściach świata, które rzadko trafiają na pierwsze strony gazet


Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

PODKAST POWSZECHNY

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter