Reklama

Ładowanie...

Wojna o tamę, wojna o wodę

w cyklu Strona świata
13.03.2020
Czyta się kilka minut
Amerykanom wciąż nie udaje się pogodzić ich afrykańskich sojuszników, Egiptu i Etiopii, spierających się o podział wód Nilu, a tymczasem w kolejce do najdłuższej rzeki kontynentu i świata (tu trwa spór ze zwolennikami Amazonki) ustawiają się nowi konkurenci.
Budowa Zapory Etiopskiego Odrodzenia na Błękitnym Nilu, 2019 r. / Fot. Eduardo Soteras./ AFP / East News
E

Egipt i Etiopia to afrykańskie mocarstwa i najbliżsi, przynajmniej do niedawna, sojusznicy USA na Czarnym Lądzie. Zrozumiałe więc, że kiedy ich trwający już prawie 10 lat i z roku na rok nasilający się spór o wody Nilu zabrnął jesienią w ślepy zaułek, rządzący w Kairze i Addis Abebie poprosili o pomoc Amerykanów z Białego Domu, a także szefów Banku Światowego, również mającego kwaterę główną w Waszyngtonie.

Potęga wody

Egipsko-etiopska zimna, jak na razie, wojna o wodę zaczęła się w 2010 r., kiedy władze z Addis Abeby ogłosiły, że zamierzają przegrodzić 150-metrowej wysokości tamą Błękitny Nil, jedną z dwóch odnóg mającej źródła w górach Etiopii rzeki, i zbudować tam największe w całej Afryce zaporę wodną i elektrownię. Hydroelektrownia miała zapewnić prąd dla rozpędzonej, jak mało która w Afryce, etiopskiej gospodarki i przemienić ten kraj, uchodzący...

10456

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]