Reklama

Wobec lustracji

Wobec lustracji

30.05.2006
Czyta się kilka minut
Jest oczywiste, że media, którym Rada Etyki Mediów zwracała uwagę na szkodliwość społeczną pewnych form informowania o osobach oskarżonych o współpracę ze służbami specjalnymi PRL, bronią zaciekle swoich metod. Smutne, że znani dziennikarze, którzy podjęli się tej obrony, będąc pracownikami tych mediów, nie polemizują z treścią naszego oświadczenia z 19 maja 2006 r. Nie publikując go, uciekają się do insynuacji i oszczerstw wobec członków REM. Oszczercom nie odpowiadamy, ale uważamy za konieczne poinformowanie opinii publicznej o naszym rzeczywistym stanowisku.
R

Rada wielokrotnie popierała działania dziennikarskie wspomagające proces lustracyjny (wydaliśmy w tej sprawie oświadczenia, m.in. 22 stycznia i 1 kwietnia 2003 r. oraz

19 stycznia i 6 maja 2005 r., dostępne na www.radaetykimediow.pl). Zadaniem dziennikarzy jest jednak również minimalizowanie kosztów społecznych, jakie ów proces pociąga. Oglądalność, słuchalność i poczytność muszą ustąpić miejsca poczuciu odpowiedzialności i rozwadze. Zasady, spisane w Karcie Etycznej Mediów, wymagają przeprowadzenia lustracji również wśród dziennikarzy. Członkowie Rady poddają się tej procedurze. Jednocześnie, wobec upowszechnianych wątpliwości co do publicznego mandatu zaufania wobec REM, przypominamy, że członków Rady - pracujących społecznie - wybiera, zgodnie z regułami demokratycznymi, Konferencja Mediów Polskich, w skład której wchodzą elektroniczne media publiczne i prywatne, stowarzyszenia dziennikarskie i producenckie, Izba Wydawców Prasy.

RADA ETYKI MEDIÓW Warszawa, 23 maja 2006 r.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]