Reklama

Włoski Joyce

Włoski Joyce

23.10.2016
Czyta się kilka minut
Utwór włoskiego pisarza, opublikowany po raz pierwszy w 1941 r., zadziwia i niepokoi.
A

Akcja koncentruje się wokół skomplikowanej relacji pary bohaterów. Samotny, pogrążony w depresji inżynier, uwięziony w rodzinnej willi z własną matką, kieruje przeciw niej cały swój gniew. Ta autobiograficzna historia przynosi portret ludzi bliskich sobie, a jednocześnie obcych, kochających się i nienawidzących. Ale Gadda nie serwuje nam standardowej powieści psychologicznej. Umiejscawia akcję w fikcyjnym państwie Ameryki Południowej zwanym Maradagal, zapoznaje nas z jego historią i obyczajami. Poza tym snuje kapryśną, meandryczną narrację, przeskakuje od zjadliwej ironii do lirycznego patosu, zmienia rejestry językowe, zderza obrazy i metafory, mnoży kalambury i gry słowne (przez co jego prozę kojarzono z dziełem Joyce’a). Ta książka stawia opór, warto go jednak przełamać, by rozsmakować się w jej artystycznym bogactwie. ©

Carlo Emilio Gadda „Poznawanie cierpienia”, przeł. H. Kralowa, PIW, Warszawa 2016

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, redaktor Magazynu Literackiego „Książki w Tygodniku”, prozaik, eseista, poeta.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]