Reklama

Własnym rytmem

21.04.2009
Czyta się kilka minut
Kard. Dziwisz - choć proboszczowie bacznie śledzą jego plany - i tak ich zaskakuje niezapowiedzianymi wizytami w parafiach.
B

Benedykt XVI mianował 3 czerwca 2005 r. Stanisława Dziwisza arcybiskupem metropolitą krakowskim.

W datowanym tego samego dnia liście nowy metropolita zasygnalizował, jak zamierza pełnić urząd. Podpisał się: "Wasz Brat i Pasterz".

Po śmierci Jana Pawła II opuścił mury Pałacu Apostolskiego i zamieszkał w skromnym pokoju w Domu Polskim przy via Cassia. Mało kto spodziewał się spotkać go właśnie tutaj. Kiedy odprawiał w kaplicy poranne Msze, każdy mógł do nich dołączyć - czy jako koncelebrans, czy uczestnik. Kiedy pojawiał się na korytarzach lub w ogrodzie, zdarzało się, że ludzie klękali albo całowali jego pierścień. Speszony nową sytuacją, z uporem podnosił ich z klęczek. Nie nawykł do bycia na pierwszym planie.

Ingres odbył się 27 sierpnia 2005 r. w katedrze wawelskiej. "Staję przed wami jako wasz brat, ale również jako wasz...

8530

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]