Reklama

Właściciel, czyli pirat

Właściciel, czyli pirat

15.05.2017
Czyta się kilka minut
Co łączy hakerów ze strefy postsowieckiej z rolnikami z Zachodu? Naprawa ciągników John Deere. Firma ta znalazła się w centrum sporu o to, jak daleko producent może ograniczać swobodę dysponowania własnością.
D

Działacze, którzy walczą z nadużywaniem przepisów o ochronie praw autorskich, piętnują ją, bo narzuca nabywcom drakońskie ograniczenia, gdy chodzi o firmowe oprogramowanie kontrolujące niemal każdy aspekt działania (i ewentualnej naprawy) sprzętu. Kupując ciągnik, rolnik staje się wprawdzie „właścicielem” kupy żelastwa, ale cóż z tego, skoro pozostanie ono bezużyteczne bez programów komputerowych, których nie można kupić, a jedynie zapłacić za ich wąsko zdefiniowaną licencję.

Nawet wymiana prostej części musi być autoryzowana przez serwisanta, który ma narzędzia do porozumienia się z komputerem pokładowym, inaczej ciągnik nie ruszy z miejsca. Chyba że nabędzie się odpowiedni programik produkowany i udostępniany na zamkniętych hakerskich forach przez „majsterkowiczów”, przeważnie z Ukrainy, ale również z Polski.

Kłopoty rolników uwydatniają szerszy problem, z którym dotychczas mieliśmy do czynienia tylko przy najbardziej zaawansowanych technologicznie gadżetach: zatarciu ulega granica między „fizycznym” sprzętem a jego niematerialną duszą – ta zaś podlega regulacjom stworzonym dla ochrony własności intelektualnej, a zatem zamiast właścicieli są już tylko licencjobiorcy. Jakiekolwiek naprawy czy przeróbki, niegdyś wymagające pracy ze śrubokrętem, kombinerkami i lutownicą, dziś oznaczają dłubanie w programach – otwiera się więc coraz więcej pól, na których niechcący staniemy się piratami. Adam Słodowy miałby dziś na koncie setki procesów. Ustawodawstwo opracowane u swych źródeł w interesie autorów książek, piosenek czy narzędzi informatycznych ogranicza nas dziś w wyborze serwisanta zepsutej pralki, mechanika, który ustawi wydech w samochodzie, albo ograniczy swobodny wybór detergentu do samoczyszczącej kociej kuwety. A ponieważ coraz więcej sprzętów w naszym otoczeniu jest stale podłączonych do sieci, producent może nas zdalnie kontrolować i ukarać za samodzielne działanie – np. paraliżując piracko przerobiony sprzęt. Oby tylko producent, a nie ktoś taki jak autorzy ataku hakerskiego z zeszłego weekendu, żądający okupu za odblokowanie setek tysięcy komputerów i sterowanych komputerowo urządzeń. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Zawodu dziennikarskiego uczył się we wczesnych latach 90. u Andrzeja Woyciechowskiego w Radiu Zet, po czym po kilkuletniej przerwie na pracę w Fundacji Batorego (program pomocy dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]