Reklama

Ładowanie...

Witold Szalonek: "1+1+1+1"

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Kazimierz Serocki, Tomasz Sikorski, Zbigniew Bargielski - czy ich muzyka zostanie dostrzeżona? Są przecież w Polsce dziwacy, którzy łakną i pragną polskiej muzyki współczesnej. Na razie, za sprawą małej wytwórni działającej w Radiu Katowice, choć jeden z polskich wielkich-nieodkrytych - ma szansę zaistnienia.
M

Mówię o zmarłym w 2001 roku Witoldzie Szalonku, którego utwory nagrał właśnie Kwartet Śląski (Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki, Piotr Janosik): wykonaną po raz pierwszy dwa lata temu na Warszawskiej Jesieni “Symfonię rytuałów" oraz “1+1+1+1" (w wersjach na skrzypce i wiolonczelę oraz na kwartet smyczkowy). Ta płyta może zmienić hierarchię wartości muzyki nowej w Polsce.

“1+1+1+1" (z 1969 roku) uznane zostało niegdyś za encyklopedię sonoryzmu. Błąd! Brzmienia, prawdziwe fajerwerki kolorów, mikropolifonia, intensywność współbrzmień, ich migotania, rozwibrowania, szczebioty, skrzypce jako perkusja, wiolonczela w roli skrzypiących drzwi - to wszystko tylko powierzchnia, urocza i pociągająca. Dalej niuanse: muzyczna fraza, kształt gestu, urok roztrylowanego detalu. Jeszcze dalej: bojaźń i drżenie, liryczna zaduma, magnetyczna moc. Muzyka...

2242

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]