Reklama

Witold Szalonek: "1+1+1+1"

Witold Szalonek: "1+1+1+1"

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Kazimierz Serocki, Tomasz Sikorski, Zbigniew Bargielski - czy ich muzyka zostanie dostrzeżona? Są przecież w Polsce dziwacy, którzy łakną i pragną polskiej muzyki współczesnej. Na razie, za sprawą małej wytwórni działającej w Radiu Katowice, choć jeden z polskich wielkich-nieodkrytych - ma szansę zaistnienia.
M

Mówię o zmarłym w 2001 roku Witoldzie Szalonku, którego utwory nagrał właśnie Kwartet Śląski (Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki, Piotr Janosik): wykonaną po raz pierwszy dwa lata temu na Warszawskiej Jesieni “Symfonię rytuałów" oraz “1+1+1+1" (w wersjach na skrzypce i wiolonczelę oraz na kwartet smyczkowy). Ta płyta może zmienić hierarchię wartości muzyki nowej w Polsce.

“1+1+1+1" (z 1969 roku) uznane zostało niegdyś za encyklopedię sonoryzmu. Błąd! Brzmienia, prawdziwe fajerwerki kolorów, mikropolifonia, intensywność współbrzmień, ich migotania, rozwibrowania, szczebioty, skrzypce jako perkusja, wiolonczela w roli skrzypiących drzwi - to wszystko tylko powierzchnia, urocza i pociągająca. Dalej niuanse: muzyczna fraza, kształt gestu, urok roztrylowanego detalu. Jeszcze dalej: bojaźń i drżenie, liryczna zaduma, magnetyczna moc. Muzyka...

2242

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]