Reklama

Wierność za wierność

Wierność za wierność

28.07.2009
Czyta się kilka minut
Kapłanem jest ten, kto pomaga bliźnim podtrzymywać wiarę w sens wszystkiego, co jest - zwłaszcza wiarę w sens niepojętego i gorszącego faktu, jakim jest istnienie zła.
K

Kapłan - mam z tym słowem coraz poważniejszy kłopot, wcale niewydumany. Wystarczy porównać polskie tłumaczenia dokumentów ostatniego soboru. W tłumaczeniu z 1967 r. mamy "Dekret o posłudze i życiu kapłanów", zaś w 2002 r. "Dekret o posłudze i życiu prezbiterów". Przecież kapłan i prezbiter to nie to samo...

Kapłanem jest każdy ochrzczony, a urzędowi kapłani to diakoni, prezbiterzy i biskupi. I co najważniejsze - tak twierdzi wielu egzegetów - tytuł kapłana w dosłownym znaczeniu odnosi się w chrześcijaństwie jedynie do Jezusa Chrystusa.

To stare prawdy, ale warte nieustannego przypominania, gdyż pokusa "kapłanienia", zawłaszczania i dysponowania Bogiem nigdy nie ustaje, przeciwnie - wzmaga się, zwłaszcza wtedy, gdy forma sprawowania urzędu kapłańskiego znajduje się w kryzysie. Jak obecnie.

Bez warunków
...

9946

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]