Reklama

Wierna rzeka

Wierna rzeka

26.04.2021
Czyta się kilka minut
Z

Zbierałem właśnie własne myśli z pól, kiedy rozległo się stukanie dzięcioła. Przypomniało mi ono, że słuchałem do snu audiobooków. Bo skończył się Hugo-Bader, a zaczęła biografia da Vinci i tam zaraz na wstępie Walter Isaacson przywołuje jedną z wariackich notatek Leonarda: „Opisz język dzięcioła”. Inną podobną do niej jest wydane sobie polecenie opisania szczęki krokodyla.

Jeśli człowiek wyraźnie czuje przywiązanie, sympatię lub zgoła miłość zwierząt, to znaczy, że uczucia te mają miejsce. Nawet jeśli znajdują dla siebie miejsce tylko w człowieku – bo co siedzi w zwierzęciu, to tajemnica. Tę ewentualną jednostronność uczuć wcale nie ujmującą im ważności można sobie przetłumaczyć na ekstremalnym przykładzie stosunków człowieka z maszyną. Hugo-Bader pisze o więzi, jaka nawiązuje się między człowiekiem a jego samochodem, jeśli od tego samochodu zależy życie człowieka, jego los....

4838

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]