Reklama

Wierna rzeka

Wierna rzeka

26.04.2021
Czyta się kilka minut
Z

Zbierałem właśnie własne myśli z pól, kiedy rozległo się stukanie dzięcioła. Przypomniało mi ono, że słuchałem do snu audiobooków. Bo skończył się Hugo-Bader, a zaczęła biografia da Vinci i tam zaraz na wstępie Walter Isaacson przywołuje jedną z wariackich notatek Leonarda: „Opisz język dzięcioła”. Inną podobną do niej jest wydane sobie polecenie opisania szczęki krokodyla.

Jeśli człowiek wyraźnie czuje przywiązanie, sympatię lub zgoła miłość zwierząt, to znaczy, że uczucia te mają miejsce. Nawet jeśli znajdują dla siebie miejsce tylko w człowieku – bo co siedzi w zwierzęciu, to tajemnica. Tę ewentualną jednostronność uczuć wcale nie ujmującą im ważności można sobie przetłumaczyć na ekstremalnym przykładzie stosunków człowieka z maszyną. Hugo-Bader pisze o więzi, jaka nawiązuje się między człowiekiem a jego samochodem, jeśli od tego samochodu zależy życie człowieka, jego los....

4838

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]