Reklama

Wielka Gra

Wielka Gra

12.05.2009
Czyta się kilka minut
Partnerstwo Wschodnie jest jedynym realnym wehikułem polskich wpływów na politykę wschodnią Unii. Ale nie musi przełożyć się na wzmocnienie pozycji Warszawy w Europie Wschodniej czy w samej Unii.
P

Przyjęcie deklaracji w sprawie Partnerstwa Wschodniego - na praskim szczycie Unii Europejskiej w minionym tygodniu - było oficjalnym startem projektu zainicjowanego przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Szwecji, Radosława Sikorskiego i Carla Bildta. Dla nas praskie spotkanie było też symbolicznym zwieńczeniem starań o wywarcie wpływu na unijną politykę wschodnią. Wszyscy przecież zakładamy, że Partnerstwo powinno odegrać istotną rolę nie tylko w kontekście współpracy z krajami z Europy Wschodniej, ale także dla określenia kształtu Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.

Ukraina obok Tunezji

Oficjalnie termin "wymiar wschodni" polityki Unii pojawił się w 1998 r. - w wystąpieniu ówczesnego szefa dyplomacji Bronisława Geremka. Trzy lata później MSZ opublikowało dokument przedstawiający polską wizję tegoż wschodniego wymiaru....

10871

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]