Reklama

Wiara, wolność, sumienie

19.12.2004
Czyta się kilka minut
Każda władza deprawuje, władza absolutna deprawuje absolutnie - to zdanie Lorda Actona, jednego z prekursorów liberalnego katolicyzmu, weszło do kanonu myśli politycznej. Ale też znajomość jego poglądów w Polsce rzadko wychodzi poza tę jedną frazę.
U

Ukazał się u nas zaledwie niewielki wybór jego esejów: dwieście stron - prawda, że najważniejszych - z kilku tysięcy. Nie doczekaliśmy się żadnej poświęconej mu monografii, a artykuły można by policzyć, bodaj dosłownie, na palcach jednej ręki. Dlatego opublikowana właśnie (w zasłużonej serii Ośrodka Myśli Politycznej) praca Arkadego Rzegockiego wypełnia dotkliwą lukę. Rzegocki zaznacza, że pisząc “Wolność i sumienie" interesował się przede wszystkim doktryną polityczną angielskiego pisarza, jest to jednak deklaracja i trochę na wyrost (bo lord Aldenham nie stworzył żadnej rozbudowanej teorii państwa czy polityki), i zbyt skromna. W rzeczywistości bowiem książka przynosi całościowe omówienie poglądów Actona i dowodzi - takie jest przynajmniej moje odczytanie - że na jej najważniejszą warstwę składają się nie refleksje ściśle polityczne, ale rozważania na temat etycznych...

13039

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]