Reklama

Wiara, wolność, sumienie

Wiara, wolność, sumienie

19.12.2004
Czyta się kilka minut
Każda władza deprawuje, władza absolutna deprawuje absolutnie - to zdanie Lorda Actona, jednego z prekursorów liberalnego katolicyzmu, weszło do kanonu myśli politycznej. Ale też znajomość jego poglądów w Polsce rzadko wychodzi poza tę jedną frazę.
U

Ukazał się u nas zaledwie niewielki wybór jego esejów: dwieście stron - prawda, że najważniejszych - z kilku tysięcy. Nie doczekaliśmy się żadnej poświęconej mu monografii, a artykuły można by policzyć, bodaj dosłownie, na palcach jednej ręki. Dlatego opublikowana właśnie (w zasłużonej serii Ośrodka Myśli Politycznej) praca Arkadego Rzegockiego wypełnia dotkliwą lukę. Rzegocki zaznacza, że pisząc “Wolność i sumienie" interesował się przede wszystkim doktryną polityczną angielskiego pisarza, jest to jednak deklaracja i trochę na wyrost (bo lord Aldenham nie stworzył żadnej rozbudowanej teorii państwa czy polityki), i zbyt skromna. W rzeczywistości bowiem książka przynosi całościowe omówienie poglądów Actona i dowodzi - takie jest przynajmniej moje odczytanie - że na jej najważniejszą warstwę składają się nie refleksje ściśle polityczne, ale rozważania na temat etycznych...

13039

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]