Reklama

Według rodziny

Według rodziny

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Krzyżanowscy pokazują w swojej książce przerwanie bytu inteligenckich rodzin i to, jakimi metodami ratują one okruchy swej przeszłości.
W

W biografii rodzinnej obok samej rodziny instancją najważniejszą jest narrator / narratorka. Wyróżniam te dwie sytuacje (narratora / narratorki), bo inne bywają historie spisane przez mężczyzn, inne przez kobiety. Można - grubą, lecz nie fałszywą kreską - podzielić tego rodzaju teksty na autobiografie z wątkami familijnymi (częściej pisane przez mężczyzn) i wspomnienia rodzinne z wątkami autobiograficznymi (częściej pisane przez kobiety).

Wszystko to się oczywiście w kotle pisarskim XX i XXI wieku uciera, przekształca, jednak ogólna zasada nadal działa. Sam fakt częstszego pisania mężczyzn o sobie, a kobiet o najbliższych, tłumaczony bywa jako efekt społecznych przyporządkowań: tożsamość autorów budowana jest na "ja", tożsamość autorek na "my", na odruchu empatii i potrzebie roztaczania opieki. Jak na tle zmąconych pojęć, przenicowanych formuł i wciąż żywych...

19408

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]