Reklama

Watykan: teologowie za papieżem

Watykan: teologowie za papieżem

04.03.2019
Czyta się kilka minut
List poparcia dla Franciszka, podpisany przez 75 tysięcy działaczy katolickich z pięciu kontynentów, wręczyli 27 lutego papieżowi inicjatorzy petycji – teologowie ks. Tomáš Halík i ks. Paul ­Zulehner (na zdjęciach).
GRAŻYNA MAKARA // RONALD ZAK / AP / EAST NEWS
P

Publikując list otwarty chcemy wyrazić naszą wdzięczność za Twoje papieskie przywództwo – sprawowane odważnie i w sposób dobrze ugruntowany teologicznie” – czytamy w tekście. Inicjatorzy podkreślają rolę miłosierdzia jako centralnej wartości w nauczaniu Franciszka: „Przekonujesz, żeby w spotkaniach z innymi ostatnie słowo miała nie legalistyczna interpretacja prawa, lecz interpretacja miłosierna”.

Inicjatywa powstała w kręgach teologów katolickich w reakcji na krytyczne wobec Franciszka wypowiedzi rozmaitych kościelnych prominentów. W jednym z artykułów grupa kardynałów wręcz zasugerowała, że papież jest heretykiem.

Wśród 75 tysięcy sygnatariuszy jest 2400 profesorów teologii. Jest też wśród nich kilkadziesiąt osób z Polski.

„Podobnie jak reformy II Soboru Watykańskiego wyrosły dzięki wysiłkom całego pokolenia teologów, tak i impulsy reformatorskie papieża Franciszka potrzebują szerokiego zaplecza intelektualnego” – wyjaśnia Tomáš Halík. „Udało się nam stworzyć sieć teologów od São Paulo po Tokio, od Harvardu po Oksford, Wiedeń i Pragę. Na początek zebraliśmy poglądy sygnatariuszy na to, jakie wyzwania stoją przed Kościołem na różnych kontynentach, i wydaliśmy je w dwóch tomach”. Dalszym krokiem – zapowiada Halík – ma być włączenie ekspertów z różnych krajów do wielkiego projektu badawczego „Wiara a przekonania »niewierzących«”. Jak się bowiem okazuje, wielu z tych, którzy przestają się identyfikować z tradycyjnymi Kościołami, nie staje się ateistami, ale raczej „poszukującymi”.

List przekazano Franciszkowi w trakcie watykańskiego szczytu poświęconego zwalczaniu pedofilii w Kościele. Na jego rozpoczęcie jeden z najbliższych współpracowników papieża, kard. Luis Antonio Tagle z Filipin, cytował tekst ks. Halíka o ranach, które niosą współczesne społeczeństwo i Kościół. ©℗

Czytaj także: Miłosierdzie go nie przekonuje - ks. Eligiusz Piotrowski o kard. Gerhardzie Müllerze, symbolu antypapieskiej opozycji

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]