Reklama

Wat Kyk Jy

Wat Kyk Jy

27.07.2015
Czyta się kilka minut
Opowieść o zakończeniu otwartym jak twarz cierpiącego Innego, tytuł dla turystów z RPA, ale temat dla wszystkich, którzy kiedykolwiek mieli okazję przebywać w grodzie Kraka.
C

Chodzi o kraklook, czyli o to, jak się tutaj mieszkańcy innym hmmm... przyglądają. Nie wygląda to, niestety, na trening uważnościowy, nie: natężenie spojrzeń mieści się w innym rogu skali. Bliźni się po prostu gapią. Bez osłonek. Bez żenady. Bezrefleksyjnie zgoła, letargicznie, choć może się mylę, imputuję, nadinterpretuję, robię ziomkom z oczu widły, ale zdecydowanie nie – ja za moją obserwację lokalnej tradycji wgapiania mogę ręczyć głową, jakem Klata.

Dajmy na to wczoraj: człowiek idzie się przespacerować, powiedzmy, bulwarem, albo i nawet Na Groblach placem, ubrany raczej „kościołowo” (akurat była niedziela, jak zwykle w Krakowie). No i od razu za rogiem klasyka gatunku. Posiadacz rodzinnego dizla na KRK-blachach, przewiewny pod pachami bezrękawnik, praktyczne kroksy oraz zmechacone szorty koloru eks-khaki, i się gapi. Przestał nawet grzebać w bagażniku, przegrzebywania...

2191

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]