Reklama

Ładowanie...

Wasz prezydent, nasz premier

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Niech politycy spośród siebie wybiorą prezydenta, a obywatele - premiera.
I

Igor Janke, analizując przed tygodniem ( "TP" nr 38 ) strategie w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, nie był w stanie ukryć, jak destrukcyjna dla polskiego życia politycznego i sposobu sprawowania władzy będzie ta kampania. Nie tyle nawet ostrzegał, co konstatował, że kampanii zostanie podporządkowana praca podległych premierowi i prezydentowi aparatów. Dopowiedzmy: podporządkowana walce jednego z drugim.

Ta konstatacja wpisuje się w pogląd o potrzebie zmiany ustawy zasadniczej, którą wcześniej ("TP" nr 37) zachwalał Roman Graczyk. Propozycja byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego, w jego opinii, jest kierunkiem, w którym ustawę zasadniczą trzeba zmieniać "doskonaląc konkretne rozwiązania prawne, ale respektując cały system, jaki Konstytucja tworzy". Jednak rezygnacja z bezpośrednich wyborów prezydenckich oraz de facto likwidacja...

7804

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]