Reklama

Warcaby czy szachy

Warcaby czy szachy

04.07.2004
Czyta się kilka minut
Kiedy ksiądz wbrew naszym radom i zachętom porzuca kapłaństwo, nie przestaje być naszym synem, bratem, kolegą, wychowankiem czy przyjacielem. Sposób traktowania odchodzących przez rodzinę, społeczeństwo, środowisko kościelne - pokazuje uwarunkowania, jakim podlega nasza miłość do księży: ich funkcja bywa ważniejsza od ich osoby.
L

Listy byłych księży opublikowane na łamach “TP" (zob. numery od 19 do 24/04) są niewątpliwie bardzo poruszające i jednocześnie trudne do odczytania. Autorzy przywołują pewne fakty i odczucia, ale nie pokazują wewnętrznej drogi, która ich przywiodła do przyjęcia i zostawienia święceń. Mimo to podejmowanie szczegółowej polemiki z ich wypowiedziami byłoby - w moim odczuciu - nie tylko brakiem taktu, ale też brakiem sprawiedliwości. Można poddawać rozeznaniu duchowemu i ocenie cudze doświadczenia i przeżycia tylko w klimacie dialogu. Bez niego łatwo przytłoczyć bliźniego “obiektywnie poprawną oceną", z którą ma prawo się nie zgadzać. Nawet jeśli listy podpisano: “Dane osobowe do wiadomości redakcji", to za każdym stoi konkretna osoba, której ranić nie wolno. Nie ranić bliźnich, nie znaczy bynajmniej unikać za wszelką cenę szukania prawdy w sprawach, którymi oni żyją.

...
11973

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]