Reklama

Wałęsa sprzecznością stoi

Wałęsa sprzecznością stoi

05.05.2009
Czyta się kilka minut
Lech Wałęsa był zawsze politykiem osobliwym: bywał wielki, jak w latach 1980-1989, ale bywał też mały jak po grudniu 1970. Przede wszystkim jednak Wałęsa zawsze był, jest i chyba taki już pozostanie, uporczywie niekonsekwentny, a wręcz sprzeczny sam ze sobą. Jego słynne "jestem za, a nawet przeciw z pozoru wygląda na żart, ale w rzeczywistości oddaje permanentny stan jego politycznego umysłu: żadnych trwałych przekonań.
T

Ta nietrwałość przybrała ostatnio kształt obecności Lecha Wałęsy na dwóch spotkaniach politycznych o wzajemnie wykluczającym się programie: Europejskiej Partii Ludowej w Warszawie i partii Libertas w Rzymie. Pierwsza steruje w kierunku umiarkowanie federalistycznym, druga - przeciwnie - grupuje zwolenników słabej Unii i silnych państw członkowskich.

Dla kogoś, kto aspiruje do posiadania jakichkolwiek poglądów, takie połączenie jest niemożliwe. Albo jest się za wzmocnieniem instytucji wspólnotowych (jak Hans-Gert Poettering), albo za ich osłabieniem (jak Declan Ganley). Tertium non datur. Dla Wałęsy - w tym sensie - nie ma rzeczy niemożliwych, federalizm dobrze mu się komponuje z suwerenizmem.

Większość z nas wie, że Wałęsa taki po prostu jest, i nie mamy z tym problemu. Kto go ma?

Ci, którzy w ostatniej "wojnie o Wałęsę"...

1032

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]