Reklama

Ładowanie...

Waldemar Żurek wygrywa przed trybunałem w Strasburgu

Waldemar Żurek wygrywa przed trybunałem w Strasburgu

20.06.2022
Czyta się kilka minut
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że Polska naruszyła prawo sędziego Waldemara Żurka do rzetelnego sądu i swobody wypowiedzi. Żurek zarzucał naszym władzom złamanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w zakresie prawa do sprawiedliwego procesu.
Wikimedia Commons
E

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że głoszona przez Żurka krytyka reformy sądownictwa miała duże znaczenie dla interesu publicznego. Taka postawa jest zgodna z wytycznymi Rady Europy, według których sędziowie są odpowiedzialni za ochronę niezawisłości sądów.

Sędzia Waldemar Żurek jest rekordzistą pod względem zarzutów dyscyplinarnych. Ma ich aż 64, z czego w sprawie 21 toczą się postępowania. Trybunał uznał, że środki podjęte przez władze wobec Żurka to szykany mające na celu zniechęcenie do krytyki reform środowiska sędziowskiego. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Fotoreporter i dziennikarz, fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego prace publikowane były m.in w „Gazecie Wyborczej”, „Vogue...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]