Reklama

Waera

Waera

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Księga Wyjścia 6,2-9,35
M

Mojżesz nie ufał ani swoim zdolnościom przekonywania, ani ludowi, który "dla niewoli ciężkiej" go nie słuchał. Skarżył się Bogu, że został posłany na próżno. O sobie powiadał, że jest "nieobrzezanych ust". Niektórzy twierdzą, że mówił tak, bo jąkał się i gadał bełkotliwie, wydaje się jednak, że przede wszystkim czuł się osamotniony, przygnieciony przerastającym go zadaniem i nie był pewien słów, które miał wypowiedzieć przed Izraelem. Pytał: "dlaczego mieliby mnie słuchać", "jak mam ich przekonać". Ten wielki prorok oddalał od siebie i swego ludu przesłanie odkupienia, bo nie miał dobrego słowa, które by dotarło do zniewolonych. Mojżesz nie słuchał Boga, zaś lud i Faraon - każdy z innego powodu - nie chcieli słuchać Mojżesza i jego brata Arona.

Wiemy, że mówienie i słuchanie stanowi sedno opowieści o odkupieniu. Ludzki język nie był w stanie przemówić do uszu...

4580

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]