Reklama

Waera

Waera

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Księga Wyjścia 6,2-9,35
M

Mojżesz nie ufał ani swoim zdolnościom przekonywania, ani ludowi, który "dla niewoli ciężkiej" go nie słuchał. Skarżył się Bogu, że został posłany na próżno. O sobie powiadał, że jest "nieobrzezanych ust". Niektórzy twierdzą, że mówił tak, bo jąkał się i gadał bełkotliwie, wydaje się jednak, że przede wszystkim czuł się osamotniony, przygnieciony przerastającym go zadaniem i nie był pewien słów, które miał wypowiedzieć przed Izraelem. Pytał: "dlaczego mieliby mnie słuchać", "jak mam ich przekonać". Ten wielki prorok oddalał od siebie i swego ludu przesłanie odkupienia, bo nie miał dobrego słowa, które by dotarło do zniewolonych. Mojżesz nie słuchał Boga, zaś lud i Faraon - każdy z innego powodu - nie chcieli słuchać Mojżesza i jego brata Arona.

Wiemy, że mówienie i słuchanie stanowi sedno opowieści o odkupieniu. Ludzki język nie był w stanie przemówić do uszu...

4580

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]