Reklama

W sytuacji pata

W sytuacji pata

18.05.2010
Czyta się kilka minut
Katarzyna Nowosielska, prawniczka Fundacji ITAKA: Rodzina zaginionego nie może liczyć na rentę, sprzedaż samochodu czy domu. Rozmawiała Elżbieta Isakiewicz
E

Elżbieta Isakiewicz: Czy polskie prawo radzi sobie z problemem zaginięcia? Znika jedyny żywiciel rodziny. Co wtedy?

Katarzyna Nowosielska: Przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewidują, że rentę rodzinną można otrzymać tylko w przypadku śmierci osoby najbliższej. Gdy taka osoba zaginęła, rodzina może liczyć wyłącznie na niewielką pomoc z opieki społecznej. Wprawdzie istnieje przepis, który prezesowi ZUS daje prawo do przyznania specjalnego świadczenia, ale w praktyce dochodzi do tego bardzo rzadko. W dodatku ZUS w ogóle nie informuje zainteresowanych o takiej możliwości. A ponieważ corocznie ginie w Polsce 15 tys. osób, należałoby pilnie wprowadzić odpowiednią nowelę do ustawy, o której wspomniałam. Tym bardziej że dotknięci zaginięciem to często ludzie biedni, z małych miejscowości.

...
2743

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]