Reklama

W świecie milczenia

W świecie milczenia

16.07.2008
Czyta się kilka minut
Orlando Figes: SZEPTY. ŻYCIE CODZIENNE W STALINOWSKIEJ ROSJI - nie jest to lekka wakacyjna lektura, ale trudno się od niej oderwać. Orlando Figes, rocznik 1959, brytyjski historyk, profesor University of London, z setek historii rodzinnych ułożył mozaikową opowieść o rosyjskiej codzienności pod rządami Stalina.
O

O tym, jak ideologia zmieniła życie zwykłych ludzi w piekło, jak budowniczowie nowego ustroju stawali się jego ofiarami, a ofiary - częścią mechanizmu kreującego sowiecką rzeczywistość.

Wielu bohaterów książki przeszło przez łagry, autor pokazuje też rolę Gułagu w gospodarce państwa sowieckiego. Tematem głównym jest jednak co innego: odbicie idei radykalnej przebudowy społeczeństwa w codziennym życiu - i w ludzkiej psychice. "Szepty", tłumaczy Figes, "traktują o tym, w jaki sposób stalinizm naznaczył umysły i serca ludzi sowieckich, wpływając na to, jak myśleli i czuli... Staram się wyjaśnić, dlaczego system terroru zapuścił trwałe korzenie w społeczeństwie sowieckim i wciągnął w swoje tryby miliony zwykłych, uczciwych obywateli - jako milczących świadków i aktywnych współuczestników".

Poznajemy przedstawicieli rozmaitych grup społecznych:...

4249

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]