W SKRÓCIE

11 – 17 lutego

17.02.2014

Czyta się kilka minut

Zmarł Janusz Stanny. Grafik, plakacista, rysownik, ilustrator, autor filmów animowanych, profesor i wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W wywiadzie udzielonym w 2010 r. Beacie Kęczkowskiej tak mówił o ponad 200 książkach, które zilustrował: „Jakbym miał wyliczać, śmiało mogę powiedzieć wszystko, bo przecież jest wśród tych książek Biblia, »Pan Tadeusz«, »Don Kichot«... Nie ma Joyce’a, bo go nie chciałem”. O studiach na ASP (1952-56, dyplom w pracowni plakatu Henryka Tomaszewskiego): „Pamiętam, jakby cały czas było słońce. Bo to były moje studia! Akademia, plenery... Nie pamiętam deszczu nie dlatego, że był piękny ustrój, tylko dlatego, że ja byłem piękny. I dziewczyny były piękne. I dziś żałuję, że nie widzę, jak jakaś piękna panna idzie ulicą w pepegach malowanych na biało pastą do zębów”. Jego ostatnie rysunki można było oglądać w „Gazecie Wyborczej”. 29 lutego skończyłby 82 lata.


Nie żyje Edward Żebrowski. Scenarzysta i reżyser filmowy, absolwent wydziału reżyserii łódzkiej PWSTFiTV. Zanim został filmowcem, zajmował się poezją i boksem. Marek Hłasko pisał o nim w „Pięknych dwudziestoletnich”: „Piękny jak młody bóg. Czytając »Biesy«, myślę zawsze o nim. Podczas gdy ja miotałem się przez całe życie, on nawet w bójce zachowywał przerażający i niezrozumiały spokój”. Żebrowski nakręcił zaledwie trzy kinowe filmy fabularne, z których najbardziej znany to „Szpital Przemienienia” (1978) na podstawie powieści Stanisława Lema. Współpracował z Krzysztofem Zanussim (jako scenarzysta i aktor) i Krzysztofem Kieślowskim. Jego karierę filmową wcześnie przerwała ciężka choroba; spełniał się w roli nauczyciela kolejnych pokoleń reżyserów i scenarzystów, wykładając w polskich i zagranicznych szkołach filmowych. Miał 78 lat.


Polscy artyści w Madrycie. „Każdy dla kogoś jest nikim” – taki tytuł nosi otworzona w madryckiej Art Gallery Santander wystawa prezentująca dialog polskiej i światowej sztuki współczesnej. Wśród ponad 100 prac, pochodzących z prywatnej kolekcji Grażyny Kulczyk, znajdują się dzieła 57 twórców, w tym Aliny Szapocznikow, Katarzyny Kozyry, Zofii Kulik, Mirosława Bałki, Edwarda Krasińskiego, Annette Messager, Carlosa Cruz-Dieza, Dana Flavina. Ekspozycję można oglądać do 15 czerwca.


Hasior w MOCAK-u. Na przygotowanej 15 lat po śmierci twórcy wystawie „Władysław Hasior. Europejski Rauscheberg?” w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej pokazano około 100 prac z lat 1956-86. Kuratorzy przedstawiają „artystę, który w latach 70. i 80. był polskim towarem eksportowym, jednak za sprawą nieprzychylnego mu środowiska stał się na wiele lat postacią trochę zapomnianą”. Ekspozycja, uzupełniona o dokumenty, filmy i serię fotografii, które Wojciech Plewiński wykonał w pracowni Hasiora w latach 60., będzie czynna do 27 kwietnia.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2014