Reklama

Z alfabetu Butenki

02.05.2011
Czyta się kilka minut
O Gapiszonie i Kwapiszonie, o spotkaniu z Gałczyńskim i lekcjach u Szancera, o tym, jak powstał pierwszy polski film animowany i pierwszy polski fotokomiks - opowiada mistrz ilustracji Bohdan Butenko.
Gapiszon / rys. Bohdan Butenko
D

DZIECIŃSTWO

Urodziłem się w Bydgoszczy 8 lutego 1931 roku. Mama uprawiała tkactwo artystyczne, ojciec był inżynierem. Łatwo wyliczyć, że kiedy wybuchła II wojna światowa, miałem osiem lat. Nie lubię mówić o tamtych czasach. Radość dzieciństwa mieszała się z niepokojem i strachem. Zostaliśmy zmuszeni do opuszczenia domu i przeniesienia się do tak zwanej Generalnej Guberni, do Warszawy. Z atmosfery dzieciństwa najmilej pamiętam to, jak babcia czytała mi książki Karola Dickensa, bajki. Sam też z czasem coraz więcej czytałem, pochłaniałem kolejne książki: "Antka Cwaniaka" Aleksandra Kamińskiego, "Emila i detektywów" Ericha Kästnera (nie mogłem nawet marzyć o tym, że sam kiedyś ją zilustruję), "Kubusia Puchatka" Alana Milne’a, książki Karola Maya. Bardzo ważne jest, aby czytać dzieciom książki, to buduje relacje między rodzicami i dziećmi,...

9131

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]