Reklama

Z alfabetu Butenki

Z alfabetu Butenki

02.05.2011
Czyta się kilka minut
O Gapiszonie i Kwapiszonie, o spotkaniu z Gałczyńskim i lekcjach u Szancera, o tym, jak powstał pierwszy polski film animowany i pierwszy polski fotokomiks - opowiada mistrz ilustracji Bohdan Butenko.
Gapiszon / rys. Bohdan Butenko
D

DZIECIŃSTWO

Urodziłem się w Bydgoszczy 8 lutego 1931 roku. Mama uprawiała tkactwo artystyczne, ojciec był inżynierem. Łatwo wyliczyć, że kiedy wybuchła II wojna światowa, miałem osiem lat. Nie lubię mówić o tamtych czasach. Radość dzieciństwa mieszała się z niepokojem i strachem. Zostaliśmy zmuszeni do opuszczenia domu i przeniesienia się do tak zwanej Generalnej Guberni, do Warszawy. Z atmosfery dzieciństwa najmilej pamiętam to, jak babcia czytała mi książki Karola Dickensa, bajki. Sam też z czasem coraz więcej czytałem, pochłaniałem kolejne książki: "Antka Cwaniaka" Aleksandra Kamińskiego, "Emila i detektywów" Ericha Kästnera (nie mogłem nawet marzyć o tym, że sam kiedyś ją zilustruję), "Kubusia Puchatka" Alana Milne’a, książki Karola Maya. Bardzo ważne jest, aby czytać dzieciom książki, to buduje relacje między rodzicami i dziećmi,...

9131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]