W SKRÓCIE

14 – 20 stycznia

20.01.2014

Czyta się kilka minut

Zmarł Claudio Abbado. Wybitny włoski dyrygent i pianista, w ciągu swej kariery szef La Scali, Filharmoników Wiedeńskich, London Symphony Orchestra i wreszcie Berliner Philharmoniker. Był autorem licznych nagrań płytowych – m.in. z utworami Beethovena, Mendelssohna, Schuberta, Brahmsa, Czajkowskiego i Mahlera oraz takich klasyków muzyki współczesnej, jak Arnold Schönberg czy ­Karlheinz Stockhausen. Miał 80 lat.

Zmarł Wojciech Krukowski. Historyk sztuki, kurator wystaw, współtwórca grupy artystycznej Akademia Ruchu, a przede wszystkim wieloletni dyrektor warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Miał 70 lat.

Paszporty „Polityki”. Otrzymali je w tym roku: Ziemowit Szczerek (w kategorii literatura), Dawid Ogrodnik (film), Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin (teatr), Marcin Masecki (muzyka popularna), Apollon Musagete Quartett (muzyka poważna), Aneta Grzeszykowska (sztuki wizualne) oraz – jako „kreator kultury” – Tomasz Stańko.

Kultura 2014. W roku bieżącym – zapowiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski – m.in. rozpoczyna działanie Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa (w ciągu sześciu lat trafi doń 1 mld zł), zostanie ukończona praca nad 23 dużymi inwestycjami, w tym Europejskim
Centrum Solidarności w Gdańsku oraz Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, przyspieszenia nabiorą prace związane z Muzeum Historii Polski oraz nową siedzibą Muzeum Wojska Polskiego, zakończy się też reforma nauczania w szkołach muzyki i plastyki.

Nowy dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich. Został nim Dariusz Stola, historyk, profesor w Instytucie Studiów Politycznych PAN i w Collegium Civitas, autor m.in. książek „PRL: trwanie i zmiana”, „PZPR jako machina władzy” czy „Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1949–1989”.

Dziś jest już jutro. „Czym jest dzisiaj debiut poetycki? Czy różni się jakoś od debiutu Marcina Świetlickiego w 1992 roku?” „Debiutu Świetlickiego oczywiście nie pamiętam. Ale kolejne jego książki i płyty Świetlików dużo znaczyły dla mojego pokolenia. »Nie idź do pracy, to szatan puszcza e-maile«, »Spałem źle, ona spała źle, pełne porozumienie«, »Brejkam wszystkie rule«, »Niczego o nas nie ma w konstytucji« – to są słowa, całe frazy, które tworzyły kod komunikacji ludzi w czasie, gdy byłem w liceum i na pierwszych latach studiów. Pod tym względem sytuacja na pewno się zmieniła: wytraciło się społeczne oddziaływanie słowa poetyckiego i przenikanie fragmentów wierszy do mowy potocznej – uważa Xawery Stańczyk, urodzony w roku 1985 poeta, autor debiutanckiej książki poetyckiej „Skarb piratów”. W rozmowie z Justyną Czechowską na łamach „ResPubliki Nowej” młody pisarz komentuje: „Częste są argumenty, że taki stan rzeczy to skutek spadku czytelnictwa, społecznej ignorancji, prostactwa i tak dalej, ale jestem podejrzliwy wobec tej linii argumentacji: za bardzo przebijają przez nią roszczenia inteligencji do narzucania innym własnego gustu, własnych wzorców kulturowych i systemów aksjologicznych”. A jednak „problem w tym, że jako społeczeństwo daliśmy sobie wmówić, że w nowej rzeczywistości pisarze, artyści i filozofowie są mniej potrzebni niż maklerzy, prawnicy, menedżerzy i coache”. Tematem przewodnim nowego numeru „RPN” (23/2013) jest natomiast „Dziś jest już jutro”, czyli internet, cywilizacja cyfrowa i nasza, zagubiona w tym świecie, prywatność, indywidualność. Ale też olbrzymie zmiany polityczne i kulturowe, dokonujące się z pomocą sieci komputerowej. „Podział na Wschód i Zachód w Europie został unieważniony za sprawą historii i nowych technologii. Historia zaważyła dlatego, że od 25 lat nasz zakątek świata zmienił się tak, jak nie robił tego przez stulecia. Nie tylko zresztą nasz. Świat przeobrażają dziś nowe technologie oraz ludzie, którzy je wymyślają, jak również ci, którzy je stosują i z nich korzystają” – pisze Iryna Vidanava z Białorusi. Poza tym w kwartalniku znajdziemy m.in. esej „O solidarności” Michaela Sandela, amerykańskiego filozofa, po śmierci Krzysztofa Michalskiego – rektora wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, oraz blok tekstów o współczesnych losach polityki liberalnej. Więcej informacji: www.res.publica.pl

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 04/2014