Reklama

W rodzinie

W rodzinie

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Posiadanie wybitnego przodka może być obciążeniem, gdy wstępuje się w jego ślady. Wybitny malarz Jacek Mierzejewski miał dwóch synów, Andrzeja i Jerzego, i obaj zostali malarzami.
W

Warszawskie Muzeum Narodowe pokazuje właśnie malarstwo całej rodziny. W artystycznej drodze Andrzeja i Jerzego najważniejsza stała się swoista psychomachia z artystycznym dorobkiem ojca. Obaj wybrali skrajnie różne rozwiązania.

Zacznijmy jednak od przedwcześnie zmarłego Jacka (1883-1925), którego niezwykła twórczość napiętnowana została śmiertelną chorobą. Studiował w krakowskiej Akademii, m.in. u Wyczółkowskiego i Pankiewicza, i w szkole Mehoffera. Naukę przerywały wyjazdy lecznicze do Poronina i Zakopanego. W 1912 roku dostał trzyletnie stypendium zagraniczne. Wyjechał do Paryża, ale już po trzech miesiącach wrócił z powodu ostrego ataku choroby. Jednak spotkanie z malarstwem Cezanne’a i z wczesnym kubizmem pozostało zapładniające na całą jego twórczą drogę. Zapamiętując ową malarską lekcję, włączył się w artystyczne poszukiwania nowoczesnych form w sztuce...

6227

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]