Reklama

Ładowanie...

W postnych czasach

24.02.2009
Czyta się kilka minut
Rozważajcie często, że jedzenie przeznaczone jest dla żołądka, a żołądek dla robaków" - pouczał współbraci XVII-wieczny marianin, kaznodzieja i pisarz, bł. Stanisław Papczyński. Benedykt XVI napisał w tegorocznym orędziu na Wielki Post: "Pismo Św. i cała chrześcijańska tradycja uczą, że post pomaga unikać grzechu i tego wszystkiego, co do niego prowadzi".
N

Nie trzeba pogłębionych badań, by stwierdzić, że mamy dziś kłopot z postem. Istnieją oczywiście sprawiedliwi, jednak wielu nie widzi sensu w piątkowym odmawianiu sobie jedzenia mięsa, inni zaś popadają w drugą skrajność: rytualizm pozbawiony refleksji nad sensem tej pokutnej praktyki.

Nie różnimy się w tym względzie od naszych praojców.

Jak nabrać mocy

Praktykę powstrzymywania się od przyjmowania pokarmu znają niemal wszystkie kultury i religie. Miała znaczenie magiczne: wierzono, że w pewnych pokarmach mogą zamieszkiwać demony chorób, dlatego np. szaman indiański pościł, by rytualnie się oczyścić i napełnić dobrą mocą. Kapłani Posejdona przed złożeniem ofiar nie spożywali ryb, kapłani Ateny - sera, uczestnicy misteriów eleuzyńskich pościli od ryb, drobiu i jabłek. Stoicy i cynicy zalecali spożywanie jedynie...

14778

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]