Reklama

Wyposzczeni

Wyposzczeni

02.04.2012
Czyta się kilka minut
Przychodzą mi do głowy posty najróżniejszej natury i najróżniejsze święta rozwiązłości na ich koniec. Początek świętowania po poście to czas pełen napięć.
„Walka postu z karnawałem”, Pieter Bruegel Starszy, 1559 r. repr. Burstein Collection/CORBIS
K

Książki kucharskie ukazywały czas w jego odwiecznej konstrukcji. Brały pod uwagę obowiązujące prawa: przeplatały się w nich okresy tłuste, mięsne, i suche, postne. (Nadal zresztą powstają takie książki podtrzymujące tradycję rodem z innych wieków). Zaczynały się nieodmiennie od dań postnych i szły do rybnych i mięsnych; inna oś biegła od zup do wetów, nieubłaganie. Cali my, wszystkie nasze przyzwyczajenia stołowe, ułożone w dwie zaledwie konstrukcje, do wyboru.

Przeglądam dla porównania książeczkę współczesną, poświęconą kuchni normandzkiej, tam wszystko inaczej: wszystko ze wszystkim zmieszane, ułożone alfabetycznie, mięsa z owocami, zupy dzielą miejsce z sałatą; w kraju aktualnie świeckim post – a więc i podział na dania dozwolone i zakazane – nie ma racji bytu. Króluje układ zrozumiały dla wszystkich, niezależnie od wyznawanej wiary, od płci czy wieku, ściśle demokratyczny...

10344

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]