Reklama

W piwnicy

W piwnicy

09.07.2012
Czyta się kilka minut
Kino Ulricha Seidla nie pozwala wygodnie rozsiąść się w fotelu. Wierzymy, że gdyby jego bohaterowie oglądali takie filmy, mogliby stać się zupełnie innymi ludźmi.
Ulrich Seidl. Maj 2012 r. fot. Francois Mori / AP / East News
J

Jesteś ojczyzną wielkich synów, narodem miłośników piękna, prześwietna Austrio!” – w filmie „Upały” (2001) słowa hymnu padają z ust mężczyzny z wypiętym gołym zadem, w który zatknięto palącą się świeczkę. Czy jest to scena obrazoburcza? W żadnym razie. Mężczyzna śpiewa pod przymusem, z wycelowanym weń pistoletem. Chwilę wcześniej widzieliśmy, jak pastwił się nad swoją żoną na oczach pijanego kolegi. Teraz świadek każe oprawcy odpokutować tamto zdarzenie – tak po prostu egzekwuje sprawiedliwość.

Jesteśmy na przedmieściach Wiednia. Ich schludność wydaje się czymś perwersyjnym, kiedy zajrzeć za równo strzyżone żywopłoty i fasady wyłożone sajdingiem. Dopiero w czterech ścianach ujawniają się rozmaite rodzaje agresji i wzajemnego upokarzania: mąż poniża żonę, chłopak dziewczynę, staruszek swoją sprzątaczkę. Kompulsywne zakupy i opalanie się pośród ogrodowych krasnali wypełniają...

10452

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]