Reklama

W państwie jako-tako

W państwie jako-tako

24.09.2012
Czyta się kilka minut
Źródłem naszych nieszczęść jest zarzucenie idei służby cywilnej. W efekcie mamy brak profesjonalnego państwa i amatorską działalność polityków.
A

ANDRZEJ BRZEZIECKI, PIOTR KOSIEWSKI: Po ujawnieniu afery Amber Gold pytano o zachowanie w tej sprawie Donalda Tuska oraz najważniejszych organów władzy. Więcej: mówiono o kompromitacji państwa. Czy przy każdej takiej aferze musimy stawiać tak fundamentalne pytania? JERZY SZACKI: Musimy. Ale nie należy do nich w tym przypadku pytanie o domniemaną winę Donalda Tuska. Nie jest on, być może, dobrym premierem. Niczego jednak z afery Amber Gold się nie nauczymy, jeżeli nie skupimy się na sprawie funkcjonowania polskiego państwa jako instytucji, niezależnie od tego, kto stoi aktualnie na jego czele. Pytanie fundamentalne dotyczy tego, co zrobić, aby każdy rząd, jaki sobie wybierzemy, musiał dbać jednocześnie o wolność i bezpieczeństwo obywateli. Ponieważ wolność wiąże się z ryzykiem, bezpieczeństwo natomiast wymaga maksymalizacji kontroli, jest to zadanie...

17304

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]