Reklama

W oparach gazowego absurdu

W oparach gazowego absurdu

20.01.2009
Czyta się kilka minut
Rosja i Ukraina zawarły w nocy z 17 na 18 stycznia pełne niedopowiedzeń ramowe porozumienie. Czy to przełom w energetycznym thrillerze, trzymającym w napięciu pół Europy?
N

Niewiele wiadomo, na czym polegają uzgodnienia w sprawie wznowienia dostaw gazu, które zapadły za zamkniętymi drzwiami podczas moskiewskich rozmów premiera Rosji Putina i premier Ukrainy Tymoszenko. To nieprecyzyjnie zakreślone warunki tranzytu w oparciu o dotychczasowe ceny i zagmatwana formuła ceny za gaz, jaką ma płacić Ukraina.

Obie strony poinformowały, że w handlu gazem obchodzić się będą bez pośredników. Pośrednikiem była firma RusUkrEnergo, w 50 proc. należąca do Gazpromu, a w 50 proc. do dwóch tajemniczych osób: Dmytro Firtasza i Iwana Fursina. Rosyjska propaganda ostatnich dni głosiła, że pośrednicy są zbędni, gmatwają, są świadectwem braku przejrzystości, o którą Rosja przecież tak zabiega, i że to strona ukraińska, konkretnie prezydent Juszczenko jest zainteresowany dotychczasowym schematem, gdyż czerpie z tego osobiście zyski. Ukraiński...

6420

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]