Reklama

W Kościele władza nie ma płci

W Kościele władza nie ma płci

30.09.2013
Czyta się kilka minut
Daleko nam do anglosaskich standardów, bliższych Ewangelii niż polskie „upychanie” po kuriach sióstr zakonnych jako „służebnic biskupa”. Na szczęście Papież otwiera nowe horyzonty.
J

Jak podkreśla amerykański watykanista John L. Allen, „niewiele jest zarzutów pod adresem Kościoła katolickiego, które podnoszono by bardziej permanentnie niż zarzut traktowania kobiet”. Najczęściej przybiera on jedną z dwóch postaci: ideologiczną (domagającą się reform w Kościele wynikających z emancypacji kobiet) albo praktyczną (wskazującą na zmieniające się rozumienie przywództwa w Kościele i potrzeby duszpasterskie).
W wersji obiegowej zarzuty te przyjmują postać haseł, że „Kościół jest antykobiecy”, że jest „ostatnim bastionem patriarchalizmu” lub „klubem chłopców”, domagających się utrzymania tradycyjnych ról kobiet jako żon i matek, którzy nie dopuszczają ich do władzy zarówno w świecie, jak i w Kościele. Nie ma wątpliwości, że papież Franciszek kwestii „kobiety w Kościele” nie przemilcza. Chodzi bowiem o zmierzenie się z przejawami głębszego kryzysu dotykającego Kościół...

8407

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]