Reklama

W granicach ortodoksji

W granicach ortodoksji

10.07.2012
Czyta się kilka minut
Polski katolik coraz częściej ma moralny dylemat z proponowanymi zmianami w ustawodawstwie. Nawet jeśli chce pozostać wierny nauce Kościoła, nie zawsze wie, jak tę wierność przekuć we własny pogląd na konkretny temat.
J

Jakich granic nie powinienem przekraczać, by pozostać w zgodzie z nauką wspólnoty, do której należę? Jestem przeciwnikiem aborcji, ale czy to oznacza, że powinienem opowiadać się za zmianą obowiązującego kompromisu, czy raczej stać po stronie tych, którzy go bronią? Nie akceptuję in vitro, ale czy muszę popierać projekty Prawa i Sprawiedliwości, czy też mogę lobbować za propozycją Jarosława Gowina? Rozumiem zło, jakie wyrządzają środki antykoncepcyjne, których działanie powoduje obumieranie zarodka ludzkiego. Ale czy muszę od razu domagać się wprowadzenia klauzuli sumienia dla farmaceutów? Akceptuję naukę Kościoła o homoseksualizmie. Jednak czy mogę solidaryzować się ze znajomą parą gejów i wspierać ich w walce o to, by mogli uzyskiwać od lekarza poufne informacje, gdy jeden z nich jest w szpitalu?

Kościół nie wypracował precyzyjnego nauczania, które odpowiadałoby na te...

6993

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]