Reklama

W domu nad rzeką

W domu nad rzeką

02.02.2010
Czyta się kilka minut
Szewach Weiss, Tomasz Dostatni OP: W DWÓCH ŚWIATACH - "Z jednej strony tęsknię do tych lasów polskich, do tego cienia. Do dzisiaj się nie przyzwyczaiłem do gorącego Izraela. Ale las - i od razu strach, może tu, gdzie jedziemy, Niemcy przywieźli w samochodach Żydów. Może ich tutaj zamordowali. Może my jedziemy po ich grobach, po ich popiołach". I jeszcze jeden cytat: "Bardzo skomplikowana jest moja tożsamość polska, związana jest ze smutkiem, z dzieciństwem, z tęsknotą za tymi, którzy już nie żyją. I coraz bardziej rozumiem, dlaczego jednak Żydzi żyli tutaj tyle wieków...".
T

To nie pierwsza u nas rozmowa rzeka z Szewachem Weissem - urodzonym w 1935 roku w Borysławiu politologiem, politykiem i dyplomatą izraelskim związanym z Partią Pracy, byłym przewodniczącym parlamentu i ambasadorem w Warszawie. Wcześniej podobną książkę wydała Joanna Szwedowska. "W dwóch światach" ma jednak szczególny charakter - oto rozmawiają (po polsku) dwaj przyjaciele, z których jeden jest Żydem, a drugi - katolickim duchownym. Dzieli ich nie tylko religia i bagaż doświadczeń, ale też spora różnica wieku - blisko trzydzieści lat. Łączy - zaangażowanie w chrześcijańsko-żydowski i polsko-żydowski dialog.

Pytania zadaje w zasadzie ojciec Dostatni, ale rozmówcy często zamieniają się rolami. Ton rozmowy jest osobisty, chwilami wręcz intymny. Metafizyczne i religijne kwestie - serca i duszy, śmierci i tego, co nas po niej czeka, zła w świecie stworzonym przez...

3776

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]