Reklama

Pamięć i mosty

Pamięć i mosty

14.08.2006
Czyta się kilka minut
Albumowa książka wyrosła z dwóch wystaw fotograficznych zorganizowanych w Krakowie to prawdziwy "las rzeczy, silva rerum, taka w niej mnogość wątków, tematów, autorów: fragmenty opracowań historycznych sąsiadują z dokumentami i relacjami świadków, a nawet wierszami. Wędrówka przez ten las obrazów i słów przynosi wiele wzruszeń, zaskoczeń i spotkań nieoczekiwanych.
S

Spotkania takie zaczynają się już od okładki. Umieszczono na niej zdjęcie wykonane wiosną 1939 roku w małopolskiej Bobowej. Przedstawia dwóch mężczyzn siedzących przy niewielkim stoliku, w tle półka z rzędem pięknie oprawnych tomów. Pierwszy z mężczyzn, w tradycyjnym stroju żydowskim, to Bencjon Halberstam, cadyk z Bobowej, przywódca duchowy jednej z najważniejszych dynastii chasydzkich. Drugi, w mundurze generalskim, to Bolesław Wieniawa-Długoszowski, jeden z najbliższych współpracowników Piłsudskiego i dziedzic majątku w Bobowej. Cadyk na prośbę generała podpisuje właśnie apel do ludności żydowskiej o zbiórkę pieniędzy na rzecz polskiej armii. Obaj zbliżają się już do końca drogi: Halberstam zginie w 1941 roku we Lwowie z rąk Niemców, Wieniawa w 1942 roku popełni samobójstwo w Nowym Jorku...

Zatrzymana w kadrze chwila symbolizuje ideę, która przyświeca...

7431

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]